HYOL ry

Historian ja yhteiskuntaopin opettajien liitto HYOL ry

Förbundet för lärarna i historia och samhällslära FLHS rf

FLHS:s lokalföreningar

FLHS har 25 lokalföreningar samt Finlands Svenska Historielärare r.f., som representerar Finlands svenskspråkiga historielärare.

Du kan delta i lokal verksamhet genom att ta kontakt med lokalföreningens ordförande.

Finlands Svenska historielärare rf.
Pernilla Granlund, pernilla.granlund[at]edu.porvoo.fi

Esbo och Grankulla
Vesa Ryhänen, vesa.ryhanen[at]espoo.fi

Södra Tavastland och Mellersta Nyland
Antti Honkanen, antti.honkanen[at]tuusula.fi

Södra Karelen
Maarit Mattila, maarit.mattila[at]lappee.fi

Södra Kymmenedalen
Olli Kupiainen, olli.kupiainen[at]kotka.fi

Södra Österbotten
Anniina Mäki, anniina.maki[at]ilmajoki.fi

Östra Nyland

Kajanaland
Pilvi Tervahonka, pilvi.tervahonka[at]edukajaani.fi

Egentliga Tavastland
Marketta Hulkko-Lassila, marketta.hulkko[at]hameenlinna.fi

Mellersta Österbotten
Pekka Kauppi, pekka.kauppi[at]edu.kokkola.fi

Mellersta Finland
Leena Nummila, hyol.keskisuomi[at]gmail.com

Lahtis
Maria Jalojärvi, maria.jalojarvi[at]edu.lahti.fi

Lappland
Allan Valasmo, allan.valasmo[at]roiedu.fi

Sydvästra Tavastland
Jani Mäkivalli, jani.makivalli[at]edu.forssa.fi

Västra Nyland
Petri Kokkinen, petri.kokkinen[at]edu.lohja.fi

St. Michels

Uleåborg
Tuula Siira, tuula.siira[at]eduouka.fi

Pieksämäki

Birkaland
Juha Heinonen, juha.heinonen2[at]luukku.com

Norra Savolax
Miika Raudaskoski, miika.raudaskoski[at]opedu.kuopio.fi

Norra Karelen
Eliisa Vähä

Norra Kymmenedalen
Antti Kokkonen

Raumo
Ilkka Koivusalo, ilkkakoivusalo[at]hotmail.com

Satakunda
Heikki Honkanen, heikki.honkanen[at]edupori.fi

Åbo
Elina Heikkonen