HYOL ry

Historian ja yhteiskuntaopin opettajien liitto HYOL ry

Förbundet för lärarna i historia och samhällslära FLHS rf

FLHS:s lokalföreningar 2016

 

FLHS har 25 lokalföreningar samt Finlands Svenska Historielärare r.f., som representerar Finlands svenskspråkiga historielärare.

Du kan delta i lokal verksamhet genom att ta kontakt med lokalföreningens ordförande.

 

Esbo och Grankulla
Vesa Ryhänen, vesa.ryhanen[at]espoo.fi

Södra Tavastland och Mellersta Nyland
Antti Honkanen, antti.honkanen[at]tuusula.fi

Södra Karelen
Maarit Mattila, maarit.mattila[at]lauritsala.net, 045 - 633 0312

Södra Kymmenedalen
Olli Kupiainen, olli.kupiainen[at]kotka.fi, 05 234 4512

Södra Österbotten
Anniina Mäki, anniina.maki[at]ilmajoki.fi, 040 706 9968

Östra Nyland
Mauno Myrttinen

Kajanaland
Pilvi Nilsson, pilvi.nilsson[at]edukajaani.fi, 045 891 1673

Egentliga Tavastland
Marketta Hulkko-Lassila, marketta.hulkko[at]hameenlinna.fi, 040 507 1514

Mellersta Österbotten
Pekka Kauppi, pekka.kauppi[at]edu.kokkola.fi, 040 5093 276

Mellersta Finland
Leena Nummila, hyol.keskisuomi[at]gmail.com, 040 845 2296

Lahtis
Maria Jalojärvi, maria.jalojarvi[at]edu.lahti.fi, 0400 526590

Lappland
Eija Laiho, eija.laiho[at]rovaniemi.fi

Sydvästra Tavastland
Jani Mäkivalli, jani.makivalli[at]forssa.fi

Västra Nyland
Petri Kokkinen, petri.kokkinen[at]edu.lohja.fi

St. Michels
Urpo Liikanen, urpo.liikanen[at]mikkeli.fi, 015 172 946

Uleåborg
Tuula Siira, tuula.siira[at]eduouka.fi, 040 832 8631

Pieksämäki

Birkaland
Juha Heinonen, juha.heinonen2[at]luukku.com, 040 846 4739

Norra Savolax
Risto Vuori, risto.vuori[at]kuopio.fi

Norra Karelen
Hannele Ravi, hannele.ravi[at]jns.fi

Norra Kymmenedalen
Sanna Liljeqvist, sanna.liljeqvist[at]kouvola.fi

Raumo
Ilkka Koivusalo, ilkkakoivusalo[at]hotmail.com, 0505578069

Satakunda
Kristiina Jämiä-Mattila, kristiina.jamia-mattila[at]edupori.fi, 02 648 6623

Åbo
Outi Verronen-Pöyliö, outi.verronen-poylio[at]parainen.fi, 040 595 0259

Vanda

Finlands Svenska historielärare rf.
Nancy Bäck, nancy.back[at]edu.kokkola.fi